Sağlıkta Çözüm. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlıkta tıkanma başladı.

Kamu ile üniversite hastanelerinde durum vahim ; yoğunluk, tahlil ve tetkilerde beklenen sıralar, ameliyat için aylar sonraya verilen randevular ; bir doktorun günde  yüz hasataya baktığı, birkaç tahlil yaptırıp, ilaç yazdığı bu uygulamada düzgün sağlık hizmeti almaktan bahsedilemez.

Peki bu durumda ne yapmalıyız ?

İlk olarak var olan mevcut sağlık güvencemize ek olarak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptıracağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Özel Sigortasından farkı nedir? Neden Özel Sağlık sigortasına göre bu kadar ucuz ?

Özel sağlık sigortası, sosyal güvenceniz varmış, yokmuş, bunlara bakmadan tüm özel hastanelerdeki tüm sağlık giderlerini karşılıyor. O yüzden de fazla prim ödüyorsunuz.

Tamamlayıcı Sağlık sigortası ise sizden SGK, Emekli Sandığı, Bağkur gibi her ay gelirimizden çok ciddi meblağlarda kesilen sigorta güvencenizi dikkate alıp üzerine tamamlayıcı olarak yapılıyor. Dolayısıyla mükerrer prim ödememiş oluyorsunuz. Bu yüzden özel sağlık sigortasına göre çok daha ucuz.

Bu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nerede kullanılır ?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK Anlaşmalı 690’ dan fazla özel sağlık kurumunda geçerli, ki bunlardan artıkher semtte mevcut.

İzmir’den örnek verecek olursak; Medical Park İzmir Hastanesi, Medicana , Can Hastanesi, Batı göz hastaneleri, Atakalp, Gazi Hastanesi, Su Hastanesi, Tınaztepe Hastanesi, Karataş Hastanesi gibi bir çok kurum.

Peki, neleri kapsıyor, yaptırmanın şartları ne?

Mutlaka herhangi bir sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmanız gerekiyor ki SGK payı hastaneye ödenebilsin.

Sigorta yaptırabilmek için 64 yaş sınırı var.

Sigorta; SGK ile anlaşmalı özel hastanelerin gerek yatarak gerekse ayakta tedavilerde  SGK kapsamında olan her türlü fark ücretini ödüyor.

Yani, ameliyatlar, özel oda ücretleri, kanser tedavileri, kemoterapi, diyaliz, doktor muayene ücretleri, tetkik, tahlil, ileri tanı, fizik tedavi gibi her türlü sağlık harcamasını kapsıyor.

Bu sigortayı şuan  kronik hastalığı olan, tedavisi devam eden kişiler yaptırabilir mi ?

Hayır,  devam eden, teşhisi konmuş olan rahatsızlığı karşılamaz. Kronik rahatsızlığı olan kişiler sigorta yaptırsalar bile mevcut hastalıkları için değil bundan sonra oluşacak yeni şikayetleriiçin bu poliçeyi düşünmeliler.

Bu yüzden bu sigortayı sağlıklıyken başlatmak çok önemli. Sağlıklıyken sisteme girip en az 3 yıl poliçesini yenileten kişiler, bu sürenin sonunda Ömür Boyu Yenileme garantisi hakkını elde ediyor ve ondan sonraki süreçte hayatları boyunca bu sigortanın imkanlarından kesintisiz olarak yararlanabiliyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının başka ek hizmetleri var mı?

Son yıllarda bu ürün inanılmaz gelişme kaydetti. Şuan sigortalı sayısı 3.000.000 ‘u aştı. Poliçenin içerisinde limitsiz ambulans hizmeti var. Telefonunuza yüklenen uygulama sayesinde tüm teminatlarınızı, kullanımlarınızı, anlık takip edebiliyorsunuz. Doktor randevunuzu uygulama üzerinden alıp ayrıca Doktor danışma hattı üzerinden sorularınızı yöneltebiliyorsunuz.

Poliçenize Doğum teminatı ekletip, Gebelik rutin kontrollerini ve Doğum masraflarınızı da poliçe üzerinden karşılayabiliyorsunuz.

Peki böyle bir hizmetin fiyatı nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primleri ikamet ettiğiniz şehir ve yaşınıza göre değişir. İzmir için örnek verecek olursak;

Yeni doğmuş bebekler için 1000’ den

18 yaşında bir genç için 800’ den

30 lu yaşlarda 800’ den

40 lı yaşlarda 1000 ‘ den

başlayanyıllık primlerle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yapılabilmektedir. Yani aylık 100-150 TL. fark ödeyerek SGK’ nızı özel sağlık sigortasına tamamlayabiliyorsunuz.

Son olarak dergi okurlarımıza nasıl bir tavsiyede bulunmak isterseniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi SGK’ daki açık büyüyor ve kısa vadede sağlık hizmetlerinde bir iyileşme bekleyemeyiz.

Kendi önlemimizi almak zorundayız. Bütçemize göre, ama özel sağlık ama tamamlayıcı sağlık veya sadece yatarak tedavi teminatlı bir sigortayı sağlıklıyken yaptırmamız gerekiyor. Okuyucularımız bu konu ile ilgili 7/24 hizmet veren 0555-350-94-96 numaralı hattımızdan merak ettikleri detaylar hakkında bilgi alabilirler.